اسکادا

اسکادا (SCADA) مخفف Supervisory Control And Data Acquisition  و به معنی واحد نظارت بر کنترل و جمع آوری داده‌ها است. اسکادا یک سیستم نرم افزاری و سخت افزاری است که مزایای زیادی را برای سازمان های صنعتی ایجاد می کند. اسکادا تمام فرایند را کنترل و پایش می‌کند. سیستم های SCADA پردازش داده‌ها را کارآمدتر کرده و باعث تصمیم گیری‌های دقیق‌تر و کاهش خرابی‌ها می‌شوند و به همین دلیل این سیستم ها برای مراکز صنعتی و شرکت های دولتی و خصوصی بسیار مهم هستند.

 

اسکادا یک سیستم نرم افزاری و سخت افزاری است که مزایای زیادی را برای سازمان‌های صنعتی ایجاد میکند، مانند:

  • مانیتور و کنترل سایت ها در یک واحد صنعتی یا واحدهای ترکیبی در سراسر کشور.
  • کنترل فرایندهای صنعتی به صورت محلی یا از راه دور.
  • نظارت، جمع آوری و پردازش داده ها در هر لحظه و به صورت سریع و بدون اتلاف زمان.
  • برقراری ارتباط مستقیم با دستگاه هایی مانند حسگرها، ولوها، پمپ ها، موتورها و غیره با استفاده از HMI.
  • ضبط وقایع و تهیه فایل از آنها

 

اسکادا و اینترنت اشیا

در آینده، سیستم‌های SCADA به سیستم‌های اینترنت اشیا تبدیل خواهند شد. تجهیزات و PLCها هوشمندتر شده و می‌توانند بروی هر سیستم عامل و پلتفرم‌های ابری اجرا شوند. این پیشرفت سبب افزایش امنیت بیشتر سیستم شده و بدان معنی است که می‌توان برنامه‌هایی کاملاً اختصاصی در سیستم پیاده‌سازی نمود.

SCADA بیشتر درمورد تعامل انسان از راه دور با یک فرآیند است. درحالی‌که اینترنت اشیا به‌طورکلی به‌عنوان ابزاری ارتباطی میان ماشین به ماشین استفاده می‌شود. با به‌کارگیری IOT، اینترنت اشیا اطمینان حاصل می‌کند که اطلاعات به‌جای اینکه فقط با افراد به اشتراک گذاشته شوند، با افراد و ماشین نیز به اشتراک گذاشته می‌شوند تا سیستم بتواند تحلیل‌های مدنظر ما را با دقت بسیار بالاتر انجام دهد. به زبان ساده، IOT  این اطمینان را به ما می‌دهد که همیشه و در هر مکان، هر فرد با هر چیزی در یک حلقه ارتباطی در حال دادوستد باشد.

اجزای سیستم اسکادا

رابط انسان و ماشین (HMI)

داده ها را پردازش کرده و به یک اپراتور انسانی ارسال می کند تا سیستم را نظارت و کنترل کنند.

سیستم نظارت (Supervisory)

داده ها را جمع آوری کرده و دستورات یا عملیات مورد نیاز رو ارسال می کند.

واحدهای ترمینال از راه دور (RTU)

با اتصال به سنسورها، سیگنال های آنها را دریافت و به داده های دیجیتالی تبدیل می کنند، این داده ها پس از ارسال به سیستم Supervisory در دیتابیس (Database) ذخیره می شوند.

کنترلرهای منطقی قابل برنامه ریزی (PLC)

به عنوان دستگاه های کنترلی مورد استفاده قرار میگیرند چون تطبیق پذیرتر و اقتصادی تر از پردازش RTU های خاص هستند.

زیرساخت ها یا تجهیزات ارتباط دهنده فیزیکی (Network)

با برقراری اتصال به سیستم نظارت و RTU ها و PLC ها امکان ارسال دستورات را برای کاربر، فراهم می کنند. استفاده از تجهیزات شبکه برای ارسال داده‌ها از RTU های راه دور و PLC ها لازم هستند. تجهیزات یا زیرساخت های ارتباطی ضروری ترین بخش در یک سیستم SCADA هستند. قابلیت شبکه برای ایجاد ارتباط بین HMI باRTU ها وPLC ها، تعیین کننده میزان موفقیت یک سیستم اسکادا است.

اطلاعات تماس

آدرس

تهران – خیابان ملا صدرا، پلاک ٢٠٣، واحد ١٠

تلفکس

٨۶٠۵١۵٩٨

ایمیل

info@mbdr.ir

بایگانی شمسی

    گواهی نامه های شرکت